Pomyślałam, że taki temat może być przydatny
Słowniczek będzie zawierał także zwroty hobbystyczne z języka angielskiego, mogą się komuś przydać.
Kolejność alfabetyczna.
AR;
Artist Resin - model wykonany z żywicy w limitowanym nakładzie.
bendables - modele wykonane z lateksu, często mają w środku drut pozwalający na delikatne wyginanie nóg czy szyi. Więcej tu:
*klik*body - model przeznaczony do przeróbki; często określa się tak modele z zdrapaniami czy innymi wadami (szczególnie przy ich sprzedaży), a także modele kupione specjalnie w tym celu.
clinky (l.mn.
clinkies) - (czyt. klinki) potoczne okreslenie modeli ceramicznych; słowo pochodzi od angielskiej nazwy dźwięku, jaki wydaje ceramika po stuknięciu.
conga;
conga line - (czyt. konga) kolekcja (lub jej część) modeli opierających się na tym samym moldzie.
CM;
custom - (czyt. kastom) model zmodyfikowany, przemalowany, czasem także przemodelowany; przeróbka; zależnie od stopnia zmian, na ogół wyróżnia się:
repaint - model przemalowany, brak ingerencji w rzeźbę z wyjątkiem usunięcia loga producenta i fabrycznych niedociągnięć; terminu nie używa się w stosunku do Artist Resins, ponieważ są one sprzedawane niepomalowane;
rehaired - pozbawiony odlanej grzywy i ogona, z doklejoną grzywą i ogonem z prawdziwego włosia (np. moheru);
drastic custom - model z wyraźnie zmienioną rzeźbą, czasem poza jest zmieniona całkowicie (np. ze stojącej w galopującą).
CTF - od ang. Craft, Toy and Foundation; kategoria dla modeli spotykana głównie w brytyjskich konkursach. Pierwotnie zaliczały się do nie tylko modele wykonywane ręcznie od podstaw ("craft"), w tym Julipy, czy koniki z filcu. Z biegiem czasu dołączono do kategorii modele produkowane jako zabawki ("toy"), takie jak Schleich. Człon "foundation" obejmuje wszystkie stare modele, które dały podstawę hobby na Wyspach, często starsze niż firma Breyery. Obecnie kategoria CTF obejmuje właściwie wszystkie modele poza Breyerami/Stone'ami, ARkami czy wysokiej jakości modelami z porcelany - zaliczają się tu zarówno stare, tanie figurki Britains, jak i kosztowne, skrupulatnie wykonane i szczegółowe
Rubbernedz.
glossy - model lub jego wariant pokryty bardzo błyszczącą powłoką, nadającą mu wygląd porcelany; najczęściej spotyka się modele glossy produkowane przez firmę Breyer lub Stone Horses.
HSO;
Horse Shaped Object - określenie stosowane w odniesieniu do figurek, którym daleko do realizmu pod względem anatomii i biomechaniki; najczęściej są to tanie, plastikowe lub gumowe, koniki do zabawy, np. dla lalek, czy niezidentyfikowane "made in China".
LSQ;
Live Show Quality - zwrot określający modele (najczęściej OF) nie posiadające żadnych wad, najwyższej jakości, nadające się do pokazywania na Live Show; dotyczy także ręcznie wykonanego rzędu jeździeckiego; termin używany głównie przy sprzedaży.
Micro Mini - zbiorowe określenie dla modeli mniejszych niż skala Stablemates; przykładem mogą być Mini Whinnies produkowane przez firmę Breyer.
Mini - zbiorowe określenie dla modeli w skalach Little Bits/PaddockPals i Stablemates, oraz w rozmiarach pośrednich.
mold - (pisane też "mould" w brytyjskiej pisowni) forma odlewnicza użyta do wykonania modelu; niektóre firmy, np. Breyer, wykorzystują te same formy do wykonania wielu różnych modeli.
NIB - (ang. "new in box") model fabrycznie nowy, jeszcze nie wyjęty z pudełka/nie pozbawiony metek.
OF;
original finish - model produkowany zazwyczaj masowo o wykończeniu firmowym, niemodyfikowany w żaden sposób.
OSC;
original sculpture - model wykonany w całości od podstaw w jednym egzemplarzu, zazwyczaj niepowielany w żaden sposób. Często takie modele wykorzystuje się do stworzenia form odlewniczych służących do produkcji Artist Resins; skrót używany najczęściej przy Live Show, na których są oddzielne kategorie/dywizja dla rzeźb.
prepped - (od ang. "prepared") model gotowy do malowania, z poprawionymi niedociągnięciami (usunięte szwy odlewnicze, zalepione bąbelki powietrza powstałe przy odlewie), ze zmienioną rzeźbą/detalami (dotyczy customów), czasem pokryty specjalnym podkładem (najczęściej dotyczy Artist Resins).
PSQ;
Photo Show Quality - modele (oraz rząd jeździecki) nadające się do pokazywania na Photo Show; wymagania nie są aż tak restrykcyjne jak w przypadku modeli wystawianych na LS (gdzie można obejrzeć je z każdej strony); termin używany głównie przy sprzedaży.
recast - najprościej mówiąc, podróbka, nielegalna kopia modelu. Powstaje poprzez zrobienie formy odlewniczej na podstawie kopii modelu (w przypadku Artist Resins); są często wykonane z gorszej jakości materiałów; wykonanie i sprzedaż recastów jest równoznaczne z łamaniem praw autorskich.
RR;
Regular Run - modele produkowane masowo, tzw. regularne, dostępne w szerokiej dystrybucji przez dłuższy czas.
sealing (czas.
seal) - (ang. "zapieczętowanie") zabezpieczanie malowania modelu/customu, najczęściej stosuje się w tym celu bezbarwne werniksy w sprayu.
show string - część kolekcji wystawiana na live show i/lub photo show; czasem kolekcjonerzy nie wystawiają wszystkich swoich modeli i wyróżniają w swojej kolekcji właśnie taką grupę.
SR;
Special Run - modele o limitowanym nakładzie, często sprzedawane przy konkretnej okazji (np. BreyerFest).
stripping (czas.
strip) - (ang. "rozbieranie") usuwanie farby z modelu, najczęściej customu, w celu ponownego przemalowania; najczęściej usuwa się farbę gdy coś pójdzie nie tak w trakcie malowania/wykańczania modelu, rzadziej "rozbiera" się gotowy custom; raczej nie dotyczy modeli OF, gdyż w ich przypadku rzadko usuwa się fabryczne malowanie.
W razie potrzeby będę dodawać kolejna słówka.