Customy - pytania i porady

Czyli modele przemalowane lub przemodelowane przez nas.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Annn » 18 sie 2016, o 11:57

Pytanie co do rzeźbienia.
Używam modeliny Fimo Professional i kiedy nakładam jeden kawałek na drugi, to chcę je ładnie połączyć, by wyszło ładne przejście (np. przy dodawaniu masy i mięśni koniu), ale mi się nie udaje. Robię to palcami, bo narzędzia jakoś się nie sprawdzają... Nie wychodzi to za dobrze. Ktoś ma jakieś pomysły, jak to robić szybciej i łatwiej?
Oraz przy robieniu małych skali muszę je jakoś trzymać, więc podtrzymuję konia za jego bok palcem, co spłaszcza tą stronę... Nie wiem jak je trzymać, żeby było dobrze. Zastanawiam się nad tym, żeby najpierw robić jedną stronę i upiec, a potem drugą, ale nie wiem.
http://annshorsepassion.blogspot.com - zapraszam na mojego bloga!
Avatar użytkownika
Annn
Znawca
 
Posty: 590
Dołączył(a): 3 gru 2015, o 17:26
Posiada modeli: 30

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Lain16 » 18 sie 2016, o 14:52

Annn, nie miałam dużo do czynienia z Fimo ale myślę, że powinnaś spróbować łączyć gumowym pędzlem. Nie zrobi dołka, a ładnie ściągnie masę, wygładzając ją. Niektórych nierówności jednak nie unikniesz i po prostu trzeba je wygładzić po utwardzeniu. Robiąc to potem zmniejszasz prawdopodobieństwo zepsucia czegoś innego poprzez nieprzemyślane maźnięcie palcem lub narzędziem.
Do rzeźbienia maluszków polecam Apoxie. Co prawda masz ograniczony czas pracy, jednak możesz najpierw zrobić powiedzmy zadek, zostawić do wyschnięcia i potem mieć możliwość trzymania konika bez spłaszczania. Z masą termoutwardzalną będzie więcej wypiekania i stracisz na tym więcej czasu ;)
Moja strona: http://threeslavichorses.weebly.com
Instagram: three_slavic_horses
ZAPRASZAM WSZYSTKICH NA GRUPĘ FB: MODELE KONI - GRUPA DYSKUSYJNO-INTEGRACYJNA
https://www.facebook.com/groups/624385271631356/
Avatar użytkownika
Lain16
Pasjonata
 
Posty: 183
Dołączył(a): 24 sie 2015, o 14:56
Lokalizacja: dolnośląskie
Posiada modeli: 11

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez CzekoladaRx » 22 sie 2016, o 16:46

Dzięki @Annn i @Rey :D Faktycznie działa, już jest trochę lepiej ;)
http://www.clairdale-ridge.blogspot.com
~Wielka fanka Spirita, American Pharoaha i Secretariata, lekko zakręcona, kochająca zwierzęta 14- latka aka Madelyn Realen aka CzekoladaRx aka Ja aka ...
Avatar użytkownika
CzekoladaRx
Znawca
 
Posty: 641
Dołączył(a): 8 wrz 2015, o 16:10
Lokalizacja: Gliwice
Posiada modeli: 100

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Rey3625 » 31 sie 2016, o 13:36

Wiecie może, czy każdy bułany kon ma Pręgę grzbietową?
i killed my old self but new me isn't much better
Avatar użytkownika
Rey3625
Pasjonata
 
Posty: 212
Dołączył(a): 5 sty 2016, o 15:47
Lokalizacja: Rzeszów
Posiada modeli: 0

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Rarity » 31 sie 2016, o 14:44

Jaką masę polecacie na dorabianie szczegółów Breyerowi? Komuś kto nigdy tego nie robił ;)
Obrazek
Zapraszam :)
Avatar użytkownika
Rarity
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 429
Dołączył(a): 1 lis 2014, o 00:58
Lokalizacja: Leszno
Posiada modeli: 123

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Amalltea » 31 sie 2016, o 19:50

Na początek dobra będzie milliput superfine, chyba dobre napisałam (?),w każdym razie białe opakowanie z czarnym napisem :D
"Każdemu jest coś pisane, mnie pisana jest miłość do koni"
Avatar użytkownika
Amalltea
Ekspert
 
Posty: 770
Dołączył(a): 12 kwi 2015, o 02:53
Lokalizacja: Dolnyśląsk, Polkowice
Posiada modeli: 15

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Promm » 17 sty 2017, o 18:20

Niektóre lakiery, werniksy czy inne preparaty do zabezpieczania nie trzymają się lub nie wysychają prawidłowo jeśli nie są położone na jakiś podkład. Piszę "jakiś" bo nie chodzi konkretnie o specjalny podkład ale o warstwę farby. Na oryginalne elementy potrafi się źle nakładać nawet przy bardzo dobrym odtłuszczeniu powierzchni. Jedyna rada to chyba tylko malować całość modelu na nowo i nie zostawiać "oryginalnych" kawałków.
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Promm » 17 sty 2017, o 18:39

Tzn. żeby było jasne; nie używałem tego konkretnego werniksu, ale innych, a także lakierów i preparatów zabezpieczających i zawsze jest tak samo. Dlatego myślę, że taka może być przyczyna.
Generalnie w innych rodzajach modelarstwa przy malowaniu są zawsze żelazne zasady: odtłuścić, porządny podkład i dopiero malowanie. Inaczej potrafi nie tylko nie wysychać odpowiednio, ale nawet farba może po czasie odejść od tworzywa / modelu. Po np. stuknięciu a nawet od ciepła palców gdy trzyma się dłużej w dłoni.
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Patrycja » 17 sty 2017, o 19:02

Dokładnie jak napisał Promm. Ja używam cały czas maimeri w macie. Tego konkretnego akurat. Obojętne jaka wersja, działanie takie samo. Jak nie nałoży się choćby warstwy farby, klei się. To już jest nie do naprawienia. Jedyny ratunek to zmycie np zmywaczem :mrgreen:
Avatar użytkownika
Patrycja
Znawca
 
Posty: 713
Dołączył(a): 19 gru 2014, o 20:09
Lokalizacja: Toruń

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez CzekoladaRx » 12 mar 2017, o 22:02

Znów mam pytanko :D Tym razem dwa:
1. Jakich akryli i pędzli używacie?
2. Jak gładko nałożyć farbę? Już o to pytałam i zastosowałam rady, ale efekt jest średni, szczególnie na pysku. Próbowałam wszelkich proporcji farby z wodą, ale za każdym razem widać ślady pędzla a jak dam nieco więcej wody to jeszcze bąble. Zastanawiam się, czy to przez stare farby i to może być problem, ale wydaje mi się, że nie tylko. Any ideas?
http://www.clairdale-ridge.blogspot.com
~Wielka fanka Spirita, American Pharoaha i Secretariata, lekko zakręcona, kochająca zwierzęta 14- latka aka Madelyn Realen aka CzekoladaRx aka Ja aka ...
Avatar użytkownika
CzekoladaRx
Znawca
 
Posty: 641
Dołączył(a): 8 wrz 2015, o 16:10
Lokalizacja: Gliwice
Posiada modeli: 100

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Patrycja » 13 mar 2017, o 09:09

Używam polycolor maimeri. Różne kolory mają różne krycie niestety. Potrzeba dwóch czasami 3 cienkich warstw. Ja i tak później na to kładę pastele także jakieś minimalne prześwity znikają pod warstwami nawet jeśli są. Do koloru podkładowego używam pędzla syntetycznego do akwareli bo jest najdelikatniejszy i nie robi smug. Do farb mam tylko syntetyczne. Do pasteli i pigmentow używam naturalnych.
Avatar użytkownika
Patrycja
Znawca
 
Posty: 713
Dołączył(a): 19 gru 2014, o 20:09
Lokalizacja: Toruń

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Annn » 13 mar 2017, o 16:30

Ja używam Maimeri Polycolor. Ale jeśli chodzi o farby to myślę, że sprawdzą się po prostu dobre akrylowe. Pędzle syntetyczne, w różnych rozmiarach.
Jak nakłada się początkowo farbę, to zawsze będą smugi, dopiero przy końcowych warstwach krycie się poprawi i niczego nie będzie. Dobrze nakładać cienkimi warstwami i wycierać pędzel o papierowy ręcznik, żeby nie było na nim żadnych bąbli. Bąble są też, jak na pędzlu jest za dużo farby. Można od razu wymieszać farbę na palecie/czymkolwiek, na czym jest farba z wodą, ja daję kilka kropli i mieszam - u mnie to się sprawdza i mi jest tak wygodnie. Najlepiej na pędzel nakładać mało farby i trochę mniej wody - wody nie trzeba nakładać bardzo dużo, mniej niż 1:1 w stosunku do farby wystarczy.
O, a skoro temat pędzli - czy nakładanie pasteli pędzlem syntetycznym lub naturalnym coś zmienia?
http://annshorsepassion.blogspot.com - zapraszam na mojego bloga!
Avatar użytkownika
Annn
Znawca
 
Posty: 590
Dołączył(a): 3 gru 2015, o 17:26
Posiada modeli: 30

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Ana » 13 mar 2017, o 17:43

Ja używam farm Valejo.
Co do faktury farby, dziewczyny już opisały dokładnie w czym tkwi cała sprawa: cienkie warstwy, dobre pędzle i odpowiednia konsystencja farby :)

Co do wyboru pędzli, ja wolę pędzle syntetyczne, przynajmniej jeśli chodzi o farby. Bo do nakładania pigmentu im miększy tym lepszy, więc naturalne się sprawdzę. Do starcia nadmiaru pigmentu i dodatkowego zmiękczenia gradientu można użyć na przykład te makijażowe dużę pędzliska, one są super miękkie :)
Avatar użytkownika
Ana
Stary wyjadacz
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 17:43
Lokalizacja: Utrecht, Holandia

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Julia » 30 mar 2017, o 20:11

odnośnie werniksowania pasteli na modelu

1. da się to jakoś zrobić z werniksem zwykłym, tj tym nie w sprayu?
2. jeśli nie jaki werniks w sprayu polecacie? żeby się nie kleił etc, oprócz pasteli na figurce są akryle
Obrazek
Avatar użytkownika
Julia
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 470
Dołączył(a): 21 cze 2014, o 16:12
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Customy - pytania i porady

Postprzez Ana » 31 mar 2017, o 09:09

Julia, ja nie próbowałam nigdy z werniksem nakładanym pędzlem, ale wydaje mi się że po prostu pigmenty się rozmażą i nie będzie tego miękkiego efektu przejść o jaki chodzi w pastelach. Nie słyszałam żeby ktoś utrwalał pigmenty werniksami nakładanymi w ten sposób. Ale, może zrób próbę na kartonie czy kartce i zobacz jaki będzie efekt? :)
Avatar użytkownika
Ana
Stary wyjadacz
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 17:43
Lokalizacja: Utrecht, Holandia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Customy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron