Maść - kara

Końskie maści, wzory, odmiany, detale anatomiczne.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

Postprzez dorotheah » 1 lip 2012, o 23:57

Pomysł rewelacja, szczególnie, że w jednym miejscu będzie można umieścić linki do dobrych fot wszystkich mniej typowych maści (które są często w necie opisywane, ale foty pokazane zazwyczaj są male i słabe jako pomoc przy tworzeniu).

Kary...jabłkowity. Modelka to moja Poświata sp:
Obrazek
Jabłka nie zawsze są widoczne a i lepiej można było je dostrzec jak klacz była młodsza.
Fota komórkowa, dlatego nieco blada (koń jak to kowal stwierdził "kary-metalik"), ale jabłka dobrze widać.
Zblizenie na łopatkę (i naszego aniołka, albo orła jek go dojrzycie) :
Obrazek

Kara maść nie jest tak łatwa do malowania jakby się wydawało- nie wystarczy użyć samej czerni. Nawet kruczo kare konie nie są idealnie czarne (no może na fotach, oraz po kąpieli ;) ). ponadto ciemniejsze: krucze egzemplarze jeśli są intensywnie padokowane latem nieco płowieją od słońca, jaśniejsze: wronie robią się wręcz skarogniade. Po za tym odcień zależy chyba też od tła na jakim koń stoi (odbijane światło)- przykładowo na trawie maść jest bardziej zielonkawa, na piasku-brązowawa, w niebieskiej wodzie-niebieskawa (dobrze to można zauważyć też na jasnych siwkach). Tak samo ctemperatura świetła ma wpływ na to jak widzimy maść.
Daję pare innych linków do fot Poświaty:
http://images50.fotosik.pl/62/e7d77f07fccbc782.jpg
Zrelaksowana po kąpieli w słońcu http://images44.fotosik.pl/166/c43cdf93548b0192.jpg
(jak ja kocham to spojrzenie) http://re-volta.pl/galeria/g/9460/i/1402.jpg
W sporo cieplejszym świetle, za to duża fota http://images40.fotosik.pl/110/c8773a58179d552d.jpg
http://re-volta.pl/galeria/g/9460/i/72750.jpg
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350

Postprzez olcioxd » 28 gru 2012, o 19:23

ma ktoś może karego andaluza foty ? Najlepiej takiego z ciekawymi odmianami
RANDOM_AVATAR
olcioxd
 

Postprzez Aon-Adharcach » 28 gru 2012, o 19:42

olcioxd, z ciekawymi odmianami może być ciężko, bo odmiany nie są mile widziane u andaluzów. Poszukaj ogólnie karych koni (nie muszą być od razu konkretnej rasy) i na nich wzoruj umaszczenia, bo zakładam, że o to chodzi :) Kare andaluzy są dość rzadkie, większość jakie widziałam nie ma żadnych odmian.

Znalazłam tak na szybko tego ogiera, Amistad SL
Obrazek
źródło: *klik*
Obrazek
źródło: *klik*
Ma tylko jedną odmianę na nodze.
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez Aon-Adharcach » 3 sty 2013, o 18:46

Dorzucę jeszcze kilka karoszy :)

nieznany ogier Rocky Mountain
Obrazek
źródło: *klik*
Końcówki włosów długich rozjaśnione pod wpływem słońca - efekt jest obłędny!

Jade - klacz Drum Horse
Obrazek
źródło: *klik*

Laques Tucan - ogier Criollo
Obrazek
źródło: *klik*
Leciutko wypłowiały od słońca.
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez dorotheah » 4 sty 2013, o 00:41

To i ja jeszcze dodam link bezpośrednio do całej galerii mojej karej karej (ta ciemniejsza odmiana karusa) kl.Poświata
http://dorotheahhh.blogspot.com/search/ ... wiaty%20sp
Foty są w większości komórkowej jakości, ale myślę, że widać dobrze jak mocno koń może wypłowieć od słońca (egzemplarz mocno padokowany).
W ogóle mam przypuszczenie, że większość zdjęć z netu smoliście karych koni jest robiona super sprzętem, a może to kwestia dodatkowego doswietlenia, a czasem przeróbek w programach graficznych. W naturze jakoś nie widywałam w jasnym świetle dziennym koni aż tak ciemnych jak andaluz z powyższych fot. Nawet konie mega wypucowane na wystawach i zawodach są nieco jaśniejsze. Chyba, że są mokre/wilgotne, lub nie wypłowiałe- nie padokowane to mają ciemniejszą barwę.
Byż może jest tu też ważna temperatura światła która jest zbliżona do temperatury refleksów na sierści (zimne światło -koń bardziej czarny, ciepłe słoneczne światło- odcień starego złota).

Koń kumpeli -kary, w jaśniejszej wersji, mocno padokowany latem wygląda jak skarogniady, a na niektórych fotach wręcz jak ciemnogniady. Zimą jest zdecydowanie kary.

Jak kupilam moją miała dluga grzywę spłowialą na końcach jak ten ogr Rocky Mountain z powyższej foty. Pierwsze co - opitoliłam ją :P Ogon też podcinam, by nie było widać wypłowienia.
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350

Postprzez Koniara262 » 4 sty 2013, o 13:41

Ja też znałam takiego hucuła, który w słońcu wyglądał na skarogniadego, a w stajennym świetle czy przy lekko zachmurzonym niebie na karego. W paszporcie miał kary.
Tutaj podam nawet zdjęcia:
w zimowym słońcu
Obrazek

w normalniejszym świetle
Obrazek
Obrazek

źródło wszystkich fotografii: www.agroturystyka_bajka.glt.pl
RANDOM_AVATAR
Koniara262
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 322
Dołączył(a): 8 paź 2012, o 15:48
Lokalizacja: Leszno

Postprzez Aon-Adharcach » 4 sty 2013, o 13:51

Z tego, co czytałam, takie niepłowiejące "smoliste" karosze (czasem mają wręcz granatowy połysk) są bardzo rzadkie, znaczna większość płowieje na słońcu, mniej lub bardziej.
Chociaż często tak głęboka czerń to faktycznie może być tylko kwestia zdjęcia - ten andaluz na drugiej fotce wydaje mi się lekko spłowiały, jak się dobrze przyjrzeć, to widać brązowawą sierść w okolicach barku (choć fotka jest robiona prawie pod słońce, przez co koń jest mocno zacieniony).
Jeśli o mnie chodzi, uwielbiam takie karosze, jak ten Criollo, którego tu dałam, takie ciemnoczekoladowe na kłodzie :D

Trzeba będzie jeszcze trochę pogrzebać zanim zabiorę się za opisywanie umaszczeń (karosze z kasztanami idą na pierwszy ogień :P).

Koniara262, hucułek przesympatyczny :)
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez dorotheah » 4 sty 2013, o 14:01

Właśnie moja podobno jesttym bardzo ciemnym karym wedłóg osób z PZHK i kowala (który w ogóle ją nazywał "kara-metalic"). Rodzice też byli karzy, w rodowodzie masa karusów- ulubionej maści jej hodowli -kadyńskiej. Jest zdecydowanie ciemniejsza niż większość koni karych, podobnie jak np fryzy itp. Bo właśnie np te ciemne fryzy, w świetle dziennym , na żywo , nie są tak smoliste jak te widywane w necie.
A jak pisałam te jaśniejsze kare, jak koń kumpeli, robią się niemal ciemnogniade, lub skarogniade.
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350

Postprzez Aon-Adharcach » 21 sty 2013, o 20:18

Pantanamlwg Culhwch - ogier coba walijskiego (sekcja D)
Obrazek
źródło: *klik*
W linku jest sporo jego zdjęć, widać na nich, że nie jest jednolicie czarny. I ma jabłka widoczne w świetle słonecznym ;)
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez Aon-Adharcach » 9 kwi 2013, o 18:05

Barquero XXVIII - ogier andaluzyjski
Obrazek
źródło

Wizjoner - ogier szlachetny półkrwi
Obrazek
źródło

Alex van de Zabke - ogier belgijski zimnokrwisty
Obrazek
źródło

Eefke fan de Kadyk - klacz fryzyjska
Obrazek
źródło

Irena J. - klacz fryzyjska
Obrazek
źródło

Wolfert 467 - ogier fryzyjski
Obrazek
źródło

Ulbert 390 - ogier fryzyjski
Obrazek
źródło

Solo Falerna XXII - ogier kladrubski
Obrazek
źródło

Bernia - klacz kladrubska
Obrazek
źródło

Solo Seico XXII - ogier kladrubski
Obrazek
źródło

Sacramoso Sambra IV - ogier kladrubski
Obrazek
źródło

Salut III - ogier szetlandzki
Obrazek
źródło

Linnestofta Harmoni - klacz szetlandzka
Obrazek
źródło

A.S. Pop Star - klacz szetlandzka
Obrazek
źródło
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez Aon-Adharcach, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez dorotheah » 10 kwi 2013, o 00:00

Super fotki od kątem realnego odcienia karusów. No i piękne konie.

( O klacz fryzyjska Eefke fan de Kadyk - płowieje identycznie jak moja latem. I jak fajnie widac jak w innych miejscach i o ile mocniej spłowiała ta druga fryzyjska klacz)
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350



Powrót do Konie - umaszczenia i detale anatomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron