Jak zrobić drzewa do dioram.

Czyli jak krok po kroku wykonać akcesoria.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

Jak zrobić drzewa do dioram.

Postprzez Promm » 28 sty 2017, o 01:30

Być może ktoś będzie chciał się pokusić o wykonanie dioramy, zamiast stawiania figurek na półkach. :)

W przypadku dioram duże znaczenie ma odwzorowanie roślinności, a najtrudniej jest wykonać realistycznie wyglądające krzewy i drzewa.
Opisywany poniżej sposób pozwala na tworzenie drzew (także krzewów) do skal dużych jak 1:12 i 1:9. Można stosować podobną metodę w mniejszych skalach, używając np. cieńszego drutu, jednak w tych skalach istnieją lepsze sposoby. Dlatego najpierw kilka słów o tym.


Jeżeli mamy zamiar wykonać drzewa do dioram w skalach 1:35, 1:32, 1:22 i podobnych - najlepiej jest zastosować korzenie naturalne - pozyskane z roślin. Jak korzenie widoczne na zdjęciu poniżej.
Fotografia - Modelmania:

Obrazek

Nie wykonuje się drzew z gałązek, gdyż te zwykle są zbyt grube i wyglądają nierealistycznie. Dlatego należy zaopatrzyć się w korzenie. Na zapas - zbierając je w porze suchej, najlepiej latem. Wykopane korzenie należy dobrze oczyścić i odłożyć do przesuszenia (w glebie zawsze jest jakaś wilgoć). Nie musimy ich malować, dają od razu naturalny wygląd zdrewniałych części roślin czyli pni i gałęzi.
Liście do takich drzew wykonuje się z posypek modelarskich o dobranej grubości, przeznaczonych do tworzenia roślinności na makietach. Dostępne są w szerokim wyborze w sklepach modelarskich. (niektórzy stosują mech, jednak daje mało realistyczny efekt). "Gałązki" pokrywamy klejem np. cyjanoakrylowym (trzeba uważać żeby się nie skleić dlatego żadnych Kropelek i temu podobnych - używa się gęstego, żelowego kleju CA) i posypujemy lub "maczamy" w posypce. Po przylgnięciu zabezpieczamy pryskając matowym lakierem bezbarwnym lub innym środkiem utrwalającym. Można też używać kleju polimerowego, zamiast CA, ale przy małych drzewkach jest kłopotliwy.


A teraz do rzeczy - czyli robimy drzewa do dioram w skalach 1:12 oraz 1:9.

Potrzebne narzędzia:
cążki do cięcia drutu, miseczka, kombinerki do gięcia drutu jeśli jest dla nas za twardy by robić to palcami. Sprzęt do wiercenia.
Potrzebne materiały:
korzeń akwariowy, drut, klej polimerowy, klej cyjanoakrylowy, materiał na podstawkę, gwoździe, farba do pomalowania drzewa; posypka modelarska do tworzenia roślinności na makietach. Masa plastyczna chemoutwardzalna i ewentualnie poxilina. Lakier bezbarwny matowy, akryl - w sprayu.

Podstawę czyli główny materiał stanowi korzeń akwariowy. Z niego mamy pień i grubsze gałęzie. Kupujemy oczywiście w sklepach zoologicznych. Cena liczona jest od kilograma, a korzenie są lekkie, dlatego materiał na pojedyncze drzewo zwykle wychodzi tanio - kilka złotych.
Korzenie mają rozmaite kształty dlatego możemy sobie pozwolić na swobodę wyobraźni :)

Obrazek


Kolejne materiały to drut i klej polimerowy. Jedno i drugie można znaleźć choćby w castoramie. Klej jest w butelkach od 0,25 do 1 litra, więc nie trzeba od razu wydawać sporo pieniędzy na wielką butlę. Drut dostępny jest w zwojach, każdy może sobie poszukać odpowiadającej mu miękkości, ale drut nie może być zbyt miękki, gdyż wówczas gałęzie się gną. Najlepiej kupić nierdzewkę i wyginać przy użyciu kombinerek, cążek.

Obrazek

Korzeń, czyli nasze przyszłe drzewo dobrze jest osadzić w jakimś materiale, wówczas możemy nim swobodnie obracać podczas pracy. Można użyć klocka balsy, drewna lub klocka korka, jak na zdjęciu poniżej. Klocki korka również kupuje się w castoramie (obok papieru ściernego), możemy taki klocek stosować wielokrotnie i bardzo długo jako podstawę (również do figurek przy ich malowaniu itp.). Korzeń nawiercamy od spodu, a następnie umieszczamy gwoździe (wklejamy klejem CA; lepiej dwa niż jeden - dla stabilności, chyba, że "pień" jest wąski, wówczas starczy jeden gwóźdź). Te gwoździe później pomogą nam osadzić drzewo w bazie dioramy.

Obrazek



Drut tniemy na odcinki o równej długości. Im grubsze chcemy mieć konary i rozgałęziające się na więcej gałęzi - tym więcej odcinków drutu zwijamy na okrętkę, warkocz, lub jak kto woli. Na początku zwijamy wszystkie odcinki - np. 9, później rozgałęziamy - odprowadzamy w bok konar złożony z 3 drutów, kolejny w innym miejscu itd. Z kolej gałąż z 3 drutów rozdzielamy póżniej na 2 + 1, a tę pierwszą na dwa pojedyncze na końcu. Kierunek i kąt gięcia konarów, gałęzi i pojedynczych gałązek na końcu - dobieramy wedle uznania, ale należy pamiętać, że w przyrodzie nie ma idealnie prostych linii czy kątów jak w geometrii ;)

"Pień" nawiercamy w miejscach osadzenia konarów i wciskamy je, wklejając jednocześnie na klej cyjanoakrylowy (gęsty, żelowy). W przypadku, gdy konary są duże i ciężkie, dodatkowo wzmacniamy je w miejscu wklejenia za pomocą poxiliny. Masa ta schnie bardzo szybko, dobrze trzyma i za chwilę możemy działać dalej (jeśli nie ma takiej potzrzeby to, po wyschnięciu kleju, można użyć samej masy plastycznej).

Obrazek


Najlepszy klej cyjanoakrylowy gęsty robi firma RIKU Modelsport. Klej RIKU żelowy ma czerwoną nakrętkę. Dobre są również kleje żelowe CA o nazwach BOND lub Joker. Bond ma żółtą nakrętkę. (Przy kupowaniu kleju CA danej marki trzeba zwracać uwagę na kolor nakrętki. Czasem sprzedawcy czy sklepy internetowe mylą kleje i np. wystawiaja rzadki jako gęsty. Firmy kolorem nakrętki oznaczają gęstość kleju - niestety nie wszystkie tak samo. Zwykle biała nakrętka oznacza klej cyjanoakrylowy lejący się - bardzo rzadki. W przypadku RIKU żółta to klej średnio gęsty, a nas interesuje gęsty czyli żelowy RIKU o czerwonej nakrętce. W innych markach żelowy CA ma nakrętkę żółtą.)
http://riku.pl/towar/kl03-klej-szybki-c ... ekst/3121/
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=57480

Kiedy mamy już zamocowane konary - pokrywamy je i gałęzie masą plastyczną. Najtańsza na naszym rynku (kilkanaście zł/ 11-13) masa dwuskładnikowa chemoutwardzalna, czyli samoschnąca to Wamod, rozprowadzana (wygładzana) alkoholem. Trochę alkoholu wlewamy do miseczki i zwilżając palce modelujemy kształt gałęzi. Zwykle na średnie drzewko wystarcza jedno opakowanie Wamodu, przy dużych drzewach w 1:9 może być potrzebne więcej. (Oczywiście można stosować masę chemoutwardzalną dowolnej marki i typu - każdy zwykle ma już jakąś przetestowaną; ja podaję Wamod ze względu na niską cenę, gdyż szkoda przepłacać stosując do drzew masę przydatną przy rzeźbieniu figurek. Kupując Wamod należy zwrócić uwagę na datę ważności - im dłuższa tym lepiej, a przy stosowaniu oba składniki wymieszać dokładnie, w jednakowych proporcjach.)

Obrazek


Następnie po wyschnięciu masy malujemy nasze drzewo na wybrany kolor. Później można je potraktować jeszcze suchym pędzlem, zróżnicować kolorystykę, zrobić przecierki na wystających punktach itp.

Obrazek Obrazek

Kolejny etap: przygotowujemy posypkę modelarską - powinna mieć dość gruby granulat - zbyt miałka nie imituje dobrze skupisk liści. Posypkę wsypujemy do jakiegoś naczynia. Kolor "liści" zielony, rdzawy czy inny - dobieramy wedle potrzeby; oferta modelarska jest ogromna.

Klejem polimerowym pokrywamy gałęzie i końcówki konarów. Klej jest gęsty, wolno się lejący i ciągnący, dlatego trzeba nabrać wprawy - nakładać można wprost z dziubka butelki. Jednorazowo robimy jedną końcówkę konaru, gdyż klej może ściekać. Po oblaniu klejem zanurzamy końcówkę konaru w posypce, zasypujemy ją, pomagamy sobie palcami, więc trzeba mieć coś do ich wytarcia gdyby pobrudziły się klejem. Nadmiar posypki osypujemy do naczynia, ale delikatnie, bo większość ma zostać gęsto na konarze. Po chwili robimy kolejną gałąź. Gdy zrobimy wszystkie - odczekujemy godzinę lub dwie na przeschnięcie kleju, a następnie utrwalamy listowie - ja używam bezbarwnego matowego lakieru akrylowego w spraju, ale mogą być też inne środki utrwalające.

Do pracy ze sprayami, lakierami, utrwalaczami itp. itd. czyli tym co rozpylane z puszki - polecam zaopatrzyć się w końcówki zmniejszające strumień. Po pierwsze nie marnujemy w ten sposób sprayu i nie opylamy całej okolicy - po drugie mamy większą kontrolę nad strumieniem. Końcówki mają węższą dyszę zatem mgiełka spraju jest mniejsza. Dostępne są w sklepach dla graficiarzy i niektórych dla plastyków. Są ich dwa rodzaje - tak jak puszek sprayu - jedne puszki mają wystającą rurkę i tu trzeba końcówki z otworkiem od spodu - inne puszki mają otwór i tu trzeba końcówek z rurką od spodu - dlatego trzeba zwracać uwagę przy zakupie żeby pasowało. Niektóre końcówki mają nawet wmontowane ujście w formie rureczki - co daje strumień wąski jak linia i świetną kontrolę przy pracy nad dioramą albo figurką.

Liście należy spryskać z każdej strony, ostrożnie obracając drzewo, żeby nam się nie osypały w trakcie pryskania lakierem (klej nie zawsze zwiąże wszystkie idealnie). Po wyschnięciu lakieru liście już nie odpadną.

Obrazek Obrazek



Tak wykończone drzewo możemy już osadzić w otworach, w bazie dioramy i podkleić. Stabilność zapewnią mu te same gwoździe, które trzymały pień drzewa w podstwace podczas jego tworzenia.

Obrazek Obrazek Obrazek

Niektórych może przerażać ilość materiałów potrzebnych do wykonania drzew, ale pamiętajcie, że większość z nich nie zostanie zużyta jednorazowo. Kleje i drut starczają na długo i można korzystać wielokrotnie. Tak samo lakier czy inny utrwalacz. Podobnie poxilina raczej nie zostanie zużyta na jedno drzewo ;) Posypka modelarska, zależnie od wielkości opakowania i wielkości drzewa - również powinna starczyć na kilka drzew, albo minimum dwa. Tak więc inwestujemy w materiały, ale używamy ich w dłuższym okresie, a często też do innych celów.


:)

Pozwoliłam sobie przenieść tutorial do tutoriali ~Czekolada
Ostatnio edytowano 2 sty 2019, o 19:44 przez Promm, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Jak zrobić drzewa do dioram.

Postprzez Patrycja » 29 sty 2017, o 13:41

Świetny tutorial na pewno się przyda każdemu kto pokusi się o przygotowanie dioramy w każdej skali. Świetnie wygladają tak wykonane drzewka.
Avatar użytkownika
Patrycja
Znawca
 
Posty: 713
Dołączył(a): 19 gru 2014, o 20:09
Lokalizacja: Toruń


Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron