Jaka to rasa?

Porównania modeli różnych firm, dyskusje na różne tematy powiązane z hobby.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

Postprzez Aon-Adharcach » 9 lip 2013, o 19:25

Lila2006, jeśli się nie mylę, Dartmoor jest ogierem? U ogierów nierzadko zdarza się mocniej rozwinięty grzebień szyjny, przez co szyja jest szersza i masywniejsza. Tylko nie u wszystkich ras jest to aż tak widoczne, nie wiem, czy u ogierów Pottok zdarza się taka szyja.
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez Lila2006 » 9 lip 2013, o 20:01

No właśnie. :-/
Avatar użytkownika
Lila2006
Moderator
 
Posty: 1373
Dołączył(a): 3 gru 2012, o 18:10
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Postprzez Gość » 9 lip 2013, o 20:55

To w takim razie jaka rasa mogłaby pasować. Tak, żeby mogły być srokate?
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Postprzez Lila2006 » 9 lip 2013, o 21:04

Ale narobiłam bigosu. A taki miał być ładny Hucuł.
Avatar użytkownika
Lila2006
Moderator
 
Posty: 1373
Dołączył(a): 3 gru 2012, o 18:10
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Postprzez kaskagren » 9 lip 2013, o 22:14

A na hucuła nie pasuje bardziej fiordzik? A może byłaby z tego jakaś mieszanka?
Stary blog - cathsmodelhorses.blogspot.com

Nowy blog - on-the-pony.blogspot.com

Kanał na YT https://www.youtube.com/channel/UC2v_-0 ... V8K51eR6cQ
Avatar użytkownika
kaskagren
Znawca
 
Posty: 505
Dołączył(a): 13 sty 2013, o 10:52
Lokalizacja: Lubuskie

Postprzez Aon-Adharcach » 10 lip 2013, o 10:10

Zawsze można uznać go za mieszańca (grade pony) ;)
Mogłabym zaproponować jeszcze niemieckiego kuca klasycznego (Deutsches Classic Pony), kuca felińskiego, półkrwi kuca walijskiego górskiego. Więcej srokatych możliwości, które pasowałyby do tego modelu na razie nie przychodzi mi do głowy.
Jeśli chodzi o photo show, to w sumie możesz pokazywać go jako hucuła, rzeczywista wielkość modelu nie ma znaczenia :)
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez Lila2006 » 10 lip 2013, o 20:33

Mangalarga napisał(a):Jeśli chodzi o photo show, to w sumie możesz pokazywać go jako hucuła, rzeczywista wielkość modelu nie ma znaczenia :)


No przecież... Ale ze mnie gamoń. :oops: Dzięki Mangalarga.
Avatar użytkownika
Lila2006
Moderator
 
Posty: 1373
Dołączył(a): 3 gru 2012, o 18:10
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Postprzez Apache. » 5 sie 2013, o 18:06

Za jaką rasę może robić mold Strapless?

Obrazek
Obrazek

Wiem, że oryginalnie model robi za duńskiego konia półkrwi, ale chyba wolałabym coś oczywistszego dla swojej wisienki. :P Może holsztyn?
Avatar użytkownika
Apache.
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 435
Dołączył(a): 28 lut 2013, o 13:21
Lokalizacja: Grajewo

Postprzez Affka » 6 sie 2013, o 08:21

Apache., Mi to wygląda na Selle Francais, ale mogę się mylić.
Avatar użytkownika
Affka
Hobbysta
 
Posty: 52
Dołączył(a): 6 cze 2013, o 17:59
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Nieleka » 6 sie 2013, o 09:20

Przy Strapless masz w sumie duże pole do popisu. Ja osobiście w niej widzę albo dowolnego, lekkiego warblooda do huntera (może np. angloarab) lub coś w rodzaju KWPN albo holenderskiego zaprzęgowego (aczkolwiek ta rasa aż się prosi o charakterystyczny krok koni typu hackney). Trudno powiedzieć, zależy w jakiej konkurencji widzisz ten model?
RANDOM_AVATAR
Nieleka
 

Postprzez Lila2006 » 17 sie 2013, o 18:49

Jak myślicie, czy ten koń może być przedstawicielem jakiejś normalnej europejskiej rasy? Czy ma zbyt charakterystyczną dla Morgana budowę?
Moim zdaniem mógłby uchodzić za ogiera np. Małopolskiego czy Angloaraba, ewentualnie Kłusaka Orłowskiego, tylko ja się nie znam. :oops:
Obrazek

Zauważyłam jednak, że na IMEHA ten mold w Morganach przegrywa z kretesem. Wygrywają konie, których ja bym za darmo nie chciała, więc może jednak ta budowa nie jest taka charakterystyczna dla tej rasy. I nie mówię o maści, bo nawet maści typowe, na tym moldzie nie mają szans.
Avatar użytkownika
Lila2006
Moderator
 
Posty: 1373
Dołączył(a): 3 gru 2012, o 18:10
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Postprzez dorotheah » 18 sie 2013, o 13:26

A może przegrywa bo ma słabe foty???
Na kłuska ma niezbyt dobre proporcje. kłusaki raczej są w dluższych liniach.
Do mlp i xxxoo nie do konca mi pasuje. Szybciej na młp. A masz ten plus, że sędziowie pewnie nie za dobrze znaja rasę konia malopolskiepolskiego i dadzą się przekonać,że taki koń może się zdarzyć w rasie :P :mrgreen:
Sama nie wiem co Ci napisać. Dla mnie to jak w modę strzelił morgan i to nawet z nieco przejaskrawionymi cechami rasy - więc niezbyt mi pasuje na cokolwiek innego.
Ale szukaj, może coś wymyślisz, albo spróbuj z tym młp.

Twój siwek przypomina mi pewnego cudnego i bardzo dobrego ogra trakeńskiego- ale jednak proporcje miał troche inne (szyja nieco mnijszą, krótszą, nogi mocniejsze, grzbiet dłuższy, inne ganasze bliżej pyska).

Apache
Trakenka !!! Jak w mordkę strzelil przypomina mi całe stadko klaczy z bardzo dobrej polskiej hodowli trakenów. Łepki tych klaczy wypisz wymaluj miały właśnie taie czółka. Możesz nawet napisać polish traken- gdyz trakeny w różnych krajach mają pewne różnice typu, a konie z różnych krajów/ksiąg mają nawet nieco zmodyfikowane piętna rasowe.
Po za tym mogłyby by być bardzo dobrej dla niej, oprócz duńskiej półkrwi, rasy: hanowerka, westwalska (choć te czesto miewają specyficzny rejon szyi-potylicy), heska itp.
Typowe, nawet dzisiejsze, Holsztyny raczej są cięzsze, podobnie jak i jeszcze mocniejsze oldenburgi. SF są mocne, często w długich liniach, ale jakby grubokościste i często mają specyficzną inną urodę. KWPN mają najsurowszą chyba selekcję- budowa ma zazwyczaj inny typ, harmonijną i chyba z natury okraglejszą linię górną.
Ale na upartego tego typu koń faktycznie może zdarzyć się w większości ras sportowych koni.
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350

Postprzez Apache. » 18 sie 2013, o 13:57

Dzięki wszystkim za sugestie. :) Myślę, że pozostałabym przy duńskiej półkrwi albo tym polskim trakenie.
A właśnie, piętno... Jestem ciekawa, jak wygląda sprawa piętna w IMEHA i czy/jak wpływa ono na oceny sędziów.

Nie rozumiem tylko jednego - jak to możliwe, że kiedy porównuję zdjęcia holsztynów z mojej encyklopedii końskich ras ze Strapless, to jak dla mnie wypisz-wymaluj holsztynka (może poza kopytami), a jak już wpisuję holsztyna na różne sposoby w googlowską grafikę, to w koniach, które mi wyskoczą, nie widzę ŻADNEGO podobieństwa do Strapless? :-? Te holsztyny w książce, a są tam pokazane 3 różne konie tej rasy, wydają mi się reprezentować zupełnie inny typ, są jakby bardziej suchej budowy (kojarzą mi się zawsze z tą starą holsztynką Schleich'a). A te w internecie to nieraz takie byczki, z niemałym kawałem ciałka i często pokaźną, szeroką szyją... :/
Avatar użytkownika
Apache.
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 435
Dołączył(a): 28 lut 2013, o 13:21
Lokalizacja: Grajewo

Postprzez Lila2006 » 18 sie 2013, o 14:39

A czy ktoś wie coś o siwych Morganach?
Wszędzie gdzie są opisy rasy ta maść jest wykluczona, ale przecież są siwe Morgany. Szukałam na amerykańskich stronach ale nie znalazłam wyjaśnienia, czy są one uznawane, czy hodowane "na dziko". Podobno są coraz częściej poszukiwane i dobrze się sprzedają.
Avatar użytkownika
Lila2006
Moderator
 
Posty: 1373
Dołączył(a): 3 gru 2012, o 18:10
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Postprzez dorotheah » 18 sie 2013, o 19:02

Podwaliny rasy holsztynskiej to cięzki koń pospieszno-roboczy z rejony holstein. Z czasem rasę uszlachetnioano, ale do dziś statystycznie patrząc, jednak holsztyny sa mocniejsze, roślejsze, czasami wręcz tramwajowate (szczególnie wiele skoczków), niż hanowerki.
google jest fajnymźródłem, bo pokazuje aktualne koniska. A im więcej bejrzysz zdjęć tym bardziej wyczujesz typ tej rasy.

Pisząc książkę autor może wybrać sobie akurat trzy lżejsze koniki w danej rasie, którymi się zachwyca i nieświadomie tworzyć wyobrażenie o rasie, że właśnie taka jest. Owszem znajdziesz na żywo wiele lekkich holsztynów, a hanowery bywają cięzkie.
Hodowla sportowa cechuje się tym, że licza się wyniki sportowe i jest to najważniejsze, razem ze zdrowiem kryterium hodowlane. Tak jak u folblutów- folblut ma biegać, nie ważne czy tyłem, czy na trzech nogach- ma biegać i wygrywać. Dalatego folbluty moga być w różnych typach budowy. Sportowe konie także. choc u nich widać jednak trochę bardziej konkretne typy zależne od księgi hodowlanej.

A sama klazka mogla by jeszcze pójść jako polskie sp. Nie jest to najczestszy typ budowy dla tej rasy (zresztą sp mają bardzo różny typ budowy, bo jest olbrzymia pula genowa przodków), zdarzalo mi się wdziec kilka podobnych koni. Ale jednak te trakenki znajomego najbardziej przypominają mi tę klacz.

O morganach postaram się zajrzeć do książek.
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do O kolekcjonowaniu i modelach ogólnie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron