LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Porównania modeli różnych firm, dyskusje na różne tematy powiązane z hobby.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Gość » 12 wrz 2016, o 17:38

Drugi wątek założyłam, żeby nie mieszać w tamtym.

Teraz może krótko co jest co.
*Główny podział jest na modele OF, CM i AR (gdzie AR i CM zazwyczaj występują razem).
*Potem w zależności na skale mamy MicroMini, StableMate, LittleBits, Pebbles, Classics i Traditional (często są łączone)
*Potem dzielą się na klasy:
-Halter czy Breed (gdzie ocenia się dopasowanie do rasy),
-Workmanship (gdzie ocenia się jakościowe wykonanie (prepping i malowanie) modelu czyli tzw. finishwork, tutaj też ocenia się maści czy modele z serii fantasy),
-Collectibility (ocenia się model pod względem nakładu i stanu - tutaj zazwyczaj te rzadkie modele OF o niskim nakładzie, bądź modele stone DAH i OOAK),
-Performance (gdzie ocenia się model, pozę i całą scenerię w której bierze udział).

Każda z tych klas dzieli się potem na kolejne czyli w przypadku Halter, Breed, Workmanship i Collectibility - na typy ras czyli sportowe, iberyjskie, zimnokrwiste itd., a Performance na style czyli west, klasyk, kostiumy itd.

Czasami klasy są łączone od razu ze sobą żeby było szybciej ale zasady oceniania pozostają takie same.

Mogę polecić przeglądnięcie parę stron z różnych LS ze strony NAMHSA. Warto przejrzeć rozpiskę klas (zazwyczaj na każdym LS rozpiska klas wygląda trochę inaczej dlatego ciężko czasem się połapać). Ogólnie poczytać nawet jak wyglądają zgłoszenia, pooglądać zdjęcia czy przeczytać zasady (jeśli ktoś ma problem z angielskim można link wrzucić do google tłumacza, on może i niezbyt dokładnie ale przetłumaczy na tyle że powinno być to zrozumiałe).



Jeśli chodzi o mnie, proponuje tak: modele AR i CM razem, osobno OF. Podział na dwie skale - Little Bits i mniejsze, Classics i większe. Klasa Halter (typy koni, a rasa podana na karteczce uwiązanej lewej tylnej nóżce z imieniem i płcią modelu), Workmanship (tutaj nie wiem ile by było zgłoszeń ale dla CM i AR klasa colors bez podziału na maści i klasa fantasy i decor razem). No i oczywiście Performance tak jak jest czyli west, klasyk i kostiumy.

Jak już rozpiszemy klasy to dopiero wytypujemy osoby do oceniania. Tak samo wtedy z przyznawaniem championów i grand championów (co za tym idzie ilością floots), wtedy będzie szło ocenić koszt uczestnictwa i podzielić na uczestników.


Teraz czekam na wasze pomysły, wątpliwości i ogółem - jak to widzicie :)
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Aon-Adharcach » 12 wrz 2016, o 19:07

Ja udziały raczej nie wezmę (bu), ale mogę co nieco podpowiedzieć z moich obserwacji :)
Tu macie przykładową rozpiskę ras z tegorocznego NAN - https://nanprogram.com/results16/

Myślę, że aż taka rozbudowana lista się nie sprawdzi (NAN to ogromna impreza, chyba największa na świecie), ale można bazować na niej i połączyć niektóre klasy :)
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Ana » 13 wrz 2016, o 16:22

Na małym LS w Baarn w którym byłam w tym roku było trochę zbyt wiele klas, podejrzewam że pewnie lepiej zrobić mniej (choć ludzie mieli też bardzo dużo modeli więc było to w jakiś sposób uzasadnione). ARki i CM byly tam rozdzielone, ale złączenie tych grup w jedną na pewno oszczędziłoby czas :)
Avatar użytkownika
Ana
Stary wyjadacz
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 17:43
Lokalizacja: Utrecht, Holandia

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Gość » 13 wrz 2016, o 17:36

U nas akurat nie ma sensu robić osobno AR i CM, chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego :P

Jeśli chodzi o kategorię Halter zrobiłabym podział taki jak Mangalarga zrobiła na Photo Show ( z pominięciem może pozostałych ras i krzyżówek). Myślę że na pierwszy raz spokojnie będzie w sam raz. Plus jak mówiłam mówiłam wyżej Workmanship dwie klasy i Performance cały zestaw.
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez NAF » 17 wrz 2016, o 12:29

Skoro ma to być próba generalna, to może nie szalejmy z ilością klas. Chyba lepiej, żebyśmy mieli wystarczająco dużo czasu na ustawienie modeli i nie musieli denerwować się i śpieszyć.
#teamdwulicowamafia
Avatar użytkownika
NAF
Znawca
 
Posty: 671
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 21:57
Lokalizacja: Kraków

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Gość » 17 wrz 2016, o 15:21

No to może napisze jakie klasy mam dokładnie na myśli...

Halter OF:
-konie półkrwi (warmbloods) +araby, folbluty i angloaraby
-rasy o chodach dodatkowych i kłusaki (te na chama można połączyć z barokowymi i iberyjskimi) + -barokowe i iberyjskie
-zimnokrwiste + kuce
-stockowe
-źrebaki (jak się znajdą chętni na tę klasę)
-osły, dzikie koniowate i hybrydy (jak się znajdą chętni na tę klasę)

Halter CM & AR:
myślę że można spokojnie zrobić ten sam podział klas^^, chyba że nie będzie chętnych to po prostu w danej klasy nie będzie.

Workmanship:
-colours dla CM i AR wszystkie w jednej klasie, bo ich jest dosyć mało
-decorator i fantasy dla OF (bo chyba nie ma u nas takich CMek?)

Performance (OF, CM i AR wszystkie razem)
-jeździectwo klasyczne
-werstern
-inne


Klasy Halter można oceniać w tym samym czasie OF i CM i AR wiec będzie szybciej, wystarczą dwa stoły. Ja tak to widzę, teraz czekam na propozycje innego podania :P

EDIT: Jeszcze zastanawiam się co zrobić z kwestią skali w klasie Halter, osobiście wrzuciłabym wszystkie skale do jednego wora skoro ma być mało klas ale nie wiem czy potem nie będzie płaczu że Szlajchy nie wygrywają itp. itd.. Ewentualnie z Halter podzielić tylko OFy na te dwie skale o których pisałam w pierwszym poście. Macie jakieś pomysły jak to rozwiązać? Ogólnie by było razem 23 klasy bez podziału na skale, z podziałem na skale w Halter OF - 32.
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Gość » 2 lis 2016, o 08:50

Dobra dziewczątka, scaliłam dwie klasy. Jest jeszcze bardziej ogólnikowo. Powiedzcie czy to wam odpowiada, czy wolałybyście coś zmienić. No nie powiem, ale fajnie by było już coś ustalić. Miałyśmy się z tym wyrobić do końca roku, a zaczął się właśnie listopad. Nie chce, żeby wyszło potem, że to wszystko sama ustalałam, chce też znać wasze zdanie...

... tylko KONKRETY, błagam...
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Ana » 2 lis 2016, o 13:05

Dobrze wyglądają te klasy. Ale nie łączyłabym barokowych z rasami o chodach specjalnych. Te dwie grupy wydają się słabo związane ze sobą.
Jakaś klasa fantasy czy nie ma chętnych?
Avatar użytkownika
Ana
Stary wyjadacz
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 17:43
Lokalizacja: Utrecht, Holandia

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Gość » 2 lis 2016, o 14:06

No streściłam je, żeby nie było że za dużo klas, ale spokojnie to można rozdzielić. Fantasy myślę nie w halter tylko w workmanship.
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez NAF » 2 lis 2016, o 20:47

Mózg mi się wyłączył na Święta, nadal patrzymy na rozpiskę z Twojego pierwszego postu? Do Perfarmacne poza westem, klasykiem i kostiumami może można by dodać "inne", bo np gdzie umieścić TREC albo powożenie?
#teamdwulicowamafia
Avatar użytkownika
NAF
Znawca
 
Posty: 671
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 21:57
Lokalizacja: Kraków

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Gość » 2 lis 2016, o 21:03

Ten pierwszy post to jest głównie poglądowo, ogólnie to ja jestem otwarta na propozycje. Tak na razie wypaliłam z moją propozycją, ale serio, ja bardzo chętnie przyjmę każdą inną opcję :D
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: LIVE SHOW - klasy (wątek dyskusyjny)

Postprzez Sherl » 2 lis 2016, o 21:51

Myślę że podział na skalę byłby okej ;) Tak jak już ktoś wspominał, LB i mniejsze, Classic i większe.
Avatar użytkownika
Sherl
Amator
 
Posty: 23
Dołączył(a): 31 sie 2016, o 17:51


Powrót do O kolekcjonowaniu i modelach ogólnie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości