Live Show i Photo Show

Porównania modeli różnych firm, dyskusje na różne tematy powiązane z hobby.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

Live Show i Photo Show

Postprzez dorotheah » 23 sty 2012, o 13:28

Wszystko o imprezach typu Live Show.
Za granicą jest tego wiele.
Może ktoś na ochotnika przybliży jak to wygląda, podlinkuje przykładowe relacje i fotki?
A dzięki temu może kiedyś doczekamy takiej imprezy w Polsce. A może nawet sami się skrzykniemy :)
Ostatnio edytowano 14 maja 2012, o 17:28 przez dorotheah, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350

Postprzez Aon-Adharcach » 23 sty 2012, o 14:25

dorotheah, sama myślałam o założeniu takiego tematu, ale mnie uprzedziłaś ;) No to napiszę co już wiem.

Live Show to coś w rodzaju wystawy typu wystawa psów rasowych, tylko że z modelami koni w roli głównej. Na każdej wystawie jest kilka kategorii, każda jest oceniana przez sędziego. Sędziów jest kilku, z których każdy specjalizuje się w jednej lub kilku kategoriach. Dla wystawiających celem jest zdobycie jak najlepszego tytułu w danej kategorii. Nagrody są różne, zazwyczaj jest to certyfikat potwierdzający zajęte miejsce oraz nagroda dodatkowa - może być to zaledwie wstążka z numerkiem miejsca, a nawet trofeum z grawerką ;)

Największą i najbardziej prestiżową imprezą tego typu jest North American Nationals, zwane po prostu NAN. Odbywa się raz do roku w USA i jest organizowane przez stowarzyszenie NAMHSA (North American Model Horse Show Association) - tak, w niektórych krajach istnieją stowarzyszenia dla wystawców modeli koni :)

Parę słów o kategoriach. Zazwyczaj oddzielnie ocenia się modele plastikowe, Artist Resins i modele porcelanowe, do tego każda kategoria dzieli się na dwie podkategorie (w miarę możliwości) - na OF (malowanie firmowe, ang. original finish) i customy. Dodam, że np. w USA (przynajmniej na NAN) nie ma kategorii dla modeli Schleich i podobnych, bo też ich się raczej nie wystawia. Ale np. w Niemczech istnieje oddzielna kategoria dla tzw. Gummipferde - czyli Schleich, Safari i podobnych firm.
Każdy model można pokazać na dwa sposoby:
- jako model sam w sobie - wówczas ocenia się model pod względem prawdziwego wzorca rasy, którą ma przedstawiać.
- w klasie performance - czyli "w akcji". Spotyka się tu niemal wszystko od modelu z kantarem na głowie, prowadzonego przez lalkę/figurkę jeźdźca w odpowiedniej skali, po dioramy przedstawiające np. scenę z crossowych zawodów w powożeniu. Ocenia się tu wszystko, poprawność rzędu jeździeckiego, strój jeźdźca, w przypadku dioramy także elementy otoczenia.

Mam nadzieję, że nie zagmatwałam tego za bardzo :P
Tu macie listę zwycięzców zeszłorocznego NAN: *klik* - zdjęcia są podzielone wg. kategorii i klas, to daje pewne pojęcie jak to wygląda ;)
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez NAF » 24 sty 2012, o 23:31

W Stanach, z tego co czytałam, Live Shows są bardzo rozwinięte i mają mnóstwo klas, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Można zdobyć kartę NAN z super figurką żywiczną i z OF-em ze sklepu. Bliżej nas są shows w Europie, najbliżej w Niemczech i różnią się nieznacznie klasami od tych w Stanach, ale ogólne zasady są takie same. Czytałam relację z show w Niemczech z perspektywy kogoś ze Stanów i dobrze były opisane różnice w klasach, muszę znaleźć ten link.


edit: znalazłam link
http://braymere.blogspot.com/2011/02/he ... -2011.html
Avatar użytkownika
NAF
Znawca
 
Posty: 671
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 21:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Aon-Adharcach » 23 maja 2012, o 14:27

Warto wspomnieć też o istnieniu konkursów Photo Show - odbywa się na zasadach podobnych do Live Show, tzn. także ocenia się modele podzielone wg. różnych kategorii, podobnych do tych z Live Show. Tylko, zgodnie z nazwą, konkursy te polegają przede wszystkim na ocenianiu zdjęć modeli. Tu również istnieje stowarzyszenie zrzeszające osoby, które pokazują swoje modele na Photo Shows - Model Equine Photo Showers Association czyli MEPSA.

Jednak nie mogą to być pierwsze lepsze zdjęcia figurki. Ogólnie mówiąc konkursowe zdjęcie powinno przedstawiać model od boku, na realistycznie wyglądającym, proporcjonalnym do modelu tle. Na stronie MEPSA można zobaczyć zwycięskie zdjęcia w różnych kategoriach - dają one pojęcia jak takie zdjęcia powinny wyglądać: *klik*

Tak sobie pomyślałam, może kiedyś zorganizujemy forumowy Photo Show? Oczywiście pod warunkiem, że byłoby odpowiednio dużo chętnych. Myślałam o tym, żeby zrobić rocznicowy PS, na urodziny forum, wówczas wyniki byłyby ogłoszone w listopadzie, zgłoszenia byłyby przyjmowane odpowiednio wcześniej. Na razie to tylko pomysł, ale może się przyjmie ;)
______

Czytałam ostatnio ogłoszenie dotyczące LS w Finlandii w miejscowości Vantaa, które ma odbyć się 16 czerwca (i na które organizatorki zapraszają osoby spoza Finlandii).
Mają trochę inaczej zorganizowane kategorie:

Halter - w ramach opłaty za wstęp (10 euro) można wystawić w tej kategorii do 15 modeli.
Podkategorie:
1. Arabian - araby
2. Thoroughbred/WB Trotter - folbluty i kłusaki gorącokrwiste
3. Warmblood/Sporthorse - konie półkrwi (ang. warmbloods, np. hanower czy traken) i sportowe
4. Spanish - rasy hiszpańskie (czy też iberyjskie)
5. Draft - rasy zimnokrwiste
6. Stock - rasy używane do zaganiania bydła, np. quarter horse, paint horse, appaloosa
7. Gaited - rasy o chodach dodatkowych
8. Pony - kuce
9. Exotic - rasy egzotyczne
10. Cross Breeds - krzyżówki międzyrasowe

Performance - za dodatkową opłatą (5 euro) można wystawić do 5 modeli/scenek
1. English - skoki, ujeżdżenie, zawody koni typu hunter
2. Western - Pleasure i Working
3. Native - Arabian, Indian, Nomadic etc. - czyli tradycyjne kostiumy
4. Events - Carriage, Games, Competitions etc. - przypuszczam, że tu łapią się pozostałe

Special Shows - pozostałe kategorie, za dodatkową opłatą (5 euro) w tych kategoriach można wystawić dowolną liczbę modeli
Colour - modele oceniane wg. umaszczenia
1. Solids (Bay/Brown, Black, Chestnut/Sorrel) - maści jednolite, ale tylko kara, kasztanowata i gniada
2. Greys - siwki
3. Dilutes (Palomino, Cremello, Dun, Buckskin, Champagne etc.) - maści rozjaśnione: izabelowata, cremello, bułana, jelenia, szampańska itd.
4. Patterns of White (Appaloosa, Paint) - maści wielobarwne, czyli białe wzory
5. Other (Roans, Brindles etc.) - pozostałe, np. dereszowata, prążkowana
Customs - przypuszczam, że chodzi tu o ocenę wykonania customów, bo inaczej oznaczałoby to, że w pozostałych kategoriach mogą brać udział tylko modele OF, co byłoby dla mnie trochę niezrozumiałe
1. CM by Owner - custom wykonane przez właściciela modelu
2. CM by Other than Owner - custom wykonany przez osobę inną niż właściciel modelu
Bendables - czyli modele lateksowe, które można nieznacznie wygnać (u nas praktycznie nieznane, poza tym są dość kosztowne i mają specyficzny wygląd)
1. OF
2. CM
Fantasy - czyli różnego rodzaju jednorożce, pegazy i inne fantazyjne koniowate

Na stronie wystawy - tu: *klik* - można już zobaczyć część nagród, które dostaną zwycięzcy :)
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez Aon-Adharcach » 20 lis 2012, o 23:23

Galeria zdjęć z niemieckiego mini Live Show :)
http://nimga.de/gallery/Z1az3/

Po niektórych zdjęciach można wywnioskować, że odbył się u kogoś w domu (widać fragmenty domowego umeblowania), a nie w jakimś wynajętym lokalu.
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez Watazka » 21 lis 2012, o 18:16

Zwracam uwagę na zdjęcie 128:
Obrazek
bardzo ciekawy model.
Ostatnio edytowano 10 kwi 2013, o 16:17 przez Watazka, łącznie edytowano 2 razy
RANDOM_AVATAR
Watazka
 

Postprzez kolekcjonerka » 21 lis 2012, o 20:14

Na zdjęciu 20 jest ten sam :lol:

A z mniej żywych zwierząt to zdjęcia nr 55 i 56 przedstawiają bardzo słodziutkiego źrebaczka (a może roczniaka?) z króliczkiem.
Obrazek Obrazek
Jestem ciekawa, jaka to skala.
Avatar użytkownika
kolekcjonerka
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 424
Dołączył(a): 16 lis 2011, o 20:35
Lokalizacja: Stolica

Postprzez Aon-Adharcach » 21 lis 2012, o 20:21

Patrząc po wszystkich zdjęciach, największe modele to skala Little Bits (Collecta, Schleich, itd.), więc ten źrebak jest w tej skali lub mniejszy :)
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez dorotheah » 21 lis 2012, o 22:31

Fajowo to wyglada.

Z jakiego moldu jest koń z tej foty 106/191?
A 145/210 co to jest?
Z czymś mi się kojarzą i nie pamiętam z czym.

Kolekcjonerka to chyba jest przerobiony źrebol papo pinto/ lipizzan, ten mold z głową na bok, do ssania mleka od klaczy.
A pomysł ze skrzynkami i królikiem kapitalny- taki realistyczny .
Avatar użytkownika
dorotheah
Ekspert
 
Posty: 944
Dołączył(a): 3 sty 2012, o 11:50
Posiada modeli: 350

Postprzez Aon-Adharcach » 21 lis 2012, o 23:06

Mangalarga napisał(a):Z jakiego moldu jest koń z tej foty 106/191?
A 145/210 co to jest?

Oba modele to żywiczki AR :)
Pierwszy to Salvador (Deborah McDermott)
Drugi to Little Lonestar (Sarah Rose)

Osobiście uwielbiam oglądać zdjęcia z takich imprez, dają mi mocnego kopa motywacyjnego i mnóstwo inspiracji.
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja


Postprzez krysiek1108 » 22 lis 2012, o 10:36

- No Salvador , super model do tego malowanie dokładnie w moich klimatach ( ciekawe - czy , gdzie i za ile do kupienia ) , bardzo podoba mi się klękający model z foty nr 196 - ciekawe czy to modelarska przeróbka czy orginał ( podobne widziałem na fotorelacji z jakiegoś dużego konkursu chyba Traditional ).
Gdy Cię nęci wiatru dotyk , zmień samochód na motocykl .
Avatar użytkownika
krysiek1108
Stary wyjadacz
 
Posty: 1007
Dołączył(a): 28 cze 2012, o 16:21
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Aon-Adharcach » 22 lis 2012, o 12:56

Właśnie spradziłam na stronie McDermott - Salvador jest już wyprzedany.

Ten klękający to przerobiony luzytan Collecty - widziałam go na forum MPV :) Ale fakt, że istnieje klękający AR Traditional - Vincenzo autorstwa Brigitte Eberl (w dwóch wersjach, druga ma zaplecioną grzywę i ogon).
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja

Postprzez krysiek1108 » 22 lis 2012, o 16:19

- Coś mi się wydaje że zakupię jeszcze jednego luzitana i popróbuję takiej przeróbki ( w końcu od czegoś trzeba zacząć ) :-/
- Podoba mi się jeszcze model siwka z fotki nr 23 ( mam wrażenie że już go gdzieś widziałem :shock: )
Gdy Cię nęci wiatru dotyk , zmień samochód na motocykl .
Avatar użytkownika
krysiek1108
Stary wyjadacz
 
Posty: 1007
Dołączył(a): 28 cze 2012, o 16:21
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Lila2006 » 11 maja 2013, o 21:11

Jak myślicie, czy można tu wstawić zdjęcie z pokazów IMEHA? Zachwyciło mnie zdjęcie rosyjskiej trojki, chciałabym je tu pokazać ale nie wiem czy mogę i jak wskazać źródło.
Strona pokazów nie jest chyba ogólnie dostępna.
Avatar użytkownika
Lila2006
Moderator
 
Posty: 1373
Dołączył(a): 3 gru 2012, o 18:10
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Następna strona

Powrót do O kolekcjonowaniu i modelach ogólnie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron