Przygotowanie AR do malowania

Czyli modele wykonane własnoręcznie od podstaw.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

Przygotowanie AR do malowania

Postprzez Maja » 28 lip 2015, o 17:49

Nie miałam pomysłu gdzie to dać, więc założyłam nowy wątek ;) Mam pytania odnośnie przygotowania AR-ki do malowania. Czego użyć? Na co szczególnego (jakieś miejsca) zwracać uwagę? Czy to trudne (ktoś, kto nie rzeźbi poradzi sobie)?
Avatar użytkownika
Maja
Pasjonata
 
Posty: 184
Dołączył(a): 14 lis 2011, o 13:36
Posiada modeli: 108

Re: Przygotowanie AR do malowania

Postprzez Gość » 28 lip 2015, o 18:04

A z jakim modelem mamy do czynienia? Tzn. czyjego autorstwa?
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: Przygotowanie AR do malowania

Postprzez Maja » 28 lip 2015, o 19:05

Forumowej Any, już jestem zdecydowana na wielkopolaka :)
Avatar użytkownika
Maja
Pasjonata
 
Posty: 184
Dołączył(a): 14 lis 2011, o 13:36
Posiada modeli: 108

Re: Przygotowanie AR do malowania

Postprzez Gość » 28 lip 2015, o 20:00

Biorąc pod uwagę poprzednie edycje u Any chyba idzie zakupić już przygotowany model (Ana popraw jeśli się mylę) i taki też bym radziła zakupić. Ale jeśli jednak jesteś zdecydowana i to kupić model od raw Any to ja tu nie mam co gadać, niech Ana powie :D
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: Przygotowanie AR do malowania

Postprzez Ana » 29 lip 2015, o 09:12

Hej Maja!

Jeślli zdecydyjesz się na oczyszczony odlew to przed malowaniem wystarczy figurkę odtłuścić (ja robię to benzyną, ale niektórzy słyszałam nie robią tego wogule choć wydaje mi się że nawet umycie tego z płynem do naczyń już mogłoby wystarczyć, jeśli nie chcesz się bawić z benzyną czy denaturatem. Polecam odtłuszczanie dla lepszej trwałości farb później) i już można malować. Ja polecam stosowanie na podkład farb typu "primer" bo bardzo dobrze chwytają powierzchni. A później już można szaleć z farbami ;)

Odlew nieoczyszczony natomiast wymaga pewnej pracy ze skalpelem lub dremelem. Na takim odlewie będą do usunięcia małe kawałki wlewów (odciąć można nożykiem, skalpelem itp. w razie nierówności poprawić lekko papierem ściernym typu 400 lub 600). Mogą też znaleźć się tzw "blaszki" i te są proste do usunięcia bo są to bardzo cieniutkie płatki żywicy która czasem wlewa się miedzy linię podziału formy, ale nie zawsze występują. W moich odlewach bąbelków raczej nie znajdziesz, takie odlewy po prostu wykluczam więc nie ma potrzeby niczego "łatać". Spody kopyt mogą natomiast wymagać dopracowania, bo w kopytach muszą znajdować się odpowietrzenia więc jest tam zawsze połączona z kopytem taka rurka którą trzeba odciąć i w miejscu gdzie ona łączy się z kopytem trzeba odnowić detale i tu może pojawić się pewna trudność jeśli nie dysponujesz Dremelem. Generalnie oczyszczenie takiej żywicy może wynieść pół godziny do godziny, lub nieco więcej jeśli robisz to pierwszy raz. A później tak jak w przypadku oczyszczonego odlewu: odtłuścić, nałożyć podkład i działać z farbami :)
Avatar użytkownika
Ana
Stary wyjadacz
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 17:43
Lokalizacja: Utrecht, Holandia

Re: Przygotowanie AR do malowania

Postprzez Maja » 29 lip 2015, o 17:20

Dremelu nie posiadam niestety, ale jeszcze pomyślę nad tym, a o odtłuszczaniu wiem, chociaż na pewno malowania się nie podejmę :P Dzięki wielkie za odpowiedzi!
Avatar użytkownika
Maja
Pasjonata
 
Posty: 184
Dołączył(a): 14 lis 2011, o 13:36
Posiada modeli: 108

Re: Przygotowanie AR do malowania

Postprzez Aon-Adharcach » 29 lip 2015, o 19:05

Dobrze w odtłuszczeniu sprawdza się tonik do twarzy z alkoholem (szukajcie Alcohol Denat. w składzie). Miałam kiedyś taki, strasznie wysuszał mi skórę, ale przy pierwszej próbie malowania odtłuściłam nim model, sprawdził się świetnie :D

Tylko nie wiem jak zadziałałby na żywicę...
Avatar użytkownika
Aon-Adharcach
Założycielka
 
Posty: 2943
Dołączył(a): 5 lis 2011, o 14:47
Lokalizacja: Blackridge, Szkocja


Powrót do Rzeźbienie i lepienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości