NAFciowe dioramy

Czyli stajnie, boksy, wybiegi, ujeżdżalnie, parkury i pozostałe większe elementy otoczenia.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

NAFciowe dioramy

Postprzez NAF » 24 sty 2014, o 21:56

Długo zbierałam się do zaczęcia tego tematu. Ostatnio na Forum w miarę cicho, za oknem zimno, a właśnie wyglądając przez okno rzuciłam okiem za stojący na parapecie, kolejny zaczęty i nie skończony przeze mnie projekt.

Chciałam stworzyć podstawkę w skali SM i chciałam, żeby była na niej woda. W ręce wpadły mi bardzo zgrabne kawałki styropianu z jakiegoś opakowania i pomyślałam, że idealnie nadadzą się na dwa kawałki łąki, przez którą przebiega rów. Wiele razy skakałam takie rowy z Nafciem lub przejeżdżałam nad nimi mostkami i właśnie to chciałam odtworzyć. Zazwyczaj w miejscu, gdzie taki rów krzyżuje się ze ścieżką, są wstawiane cementowe elementy przepustowe i nad nimi jest usypana ścieżka.

Ze strony technicznej wyglądało to następująco - dwa prostokątne kawałki styropianu przykleiłam na kwadratowej tekturce tak, aby był między nimi odstęp odpowiadający mniej więcej metrowemu rowowi. Krawędzie ścięłam pod kątem, aby udawały boki rowu. Całość od spodu i z boków okleiłam ładnym kartonem i zbudowałam taką jakby ramkę. Następnie styropian i tekturowe dno rowu pociągnęłam podkładem, pomalowałam, posypałam posypką i polakierowałam. W międzyczasie zbudowałam atrapę cementowej rury przepustowej - na butelce o odpowiedniej średnicy, owiniętej folią spożywczą, na zmianę wysypywałam sodę oczyszczoną i wylewałam kropelkę. Potem otrzymaną rurę przycięłam, pomalowałam i wkleiłam na dioramę. Po obu stronach rowu umieściłam też otwory na podstawkę skaczącego modelu. Całość jest lekka i w miarę wytrzymała.

Trawiasta powierzchnia wymaga jeszcze trochę pracy, trzeba dokleić jakieś trzciny, krzaczki i popracować nad odcieniem wody. Polakierowaną posypkę trzeba będzie też trochę podmalować, bo na razie jest zbyt jednolita.

Obrazek
Avatar użytkownika
NAF
Znawca
 
Posty: 671
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 21:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Koniara262 » 25 sty 2014, o 01:30

Bardzo mi się podoba, nie ma niedociągnięć, starannie wykonana.
Rura prezentuje się bardzo realistycznie, jestem zielona w kwestii dioram, więc nie znam tych wszystkich sposobów wykonania takich elementów, ale ciekawa technika zrobienia tej rury :)
Gratuluję świetnej pracy i czekam na dalsze efekty :)
RANDOM_AVATAR
Koniara262
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 322
Dołączył(a): 8 paź 2012, o 15:48
Lokalizacja: Leszno

Postprzez kaskagren » 25 sty 2014, o 16:47

Piękna, będzie jeszcze ładniejsza z roślinnością, ale już teraz jest dobrze.
Zazdroszczę cierpliwości do styropianu, dla mnie to tak nieprzyjemny materiał, że patrzeć na niego nie mogę :P
Stary blog - cathsmodelhorses.blogspot.com

Nowy blog - on-the-pony.blogspot.com

Kanał na YT https://www.youtube.com/channel/UC2v_-0 ... V8K51eR6cQ
Avatar użytkownika
kaskagren
Znawca
 
Posty: 505
Dołączył(a): 13 sty 2013, o 10:52
Lokalizacja: Lubuskie

Postprzez NAF » 25 sty 2014, o 18:46

Koniara262, bardzo dziękuję, ja też pierwszy raz buduję dioramę i po prostu eksperymentuję.

kaskagren, ja też mam uczulenie na styropian, szczególnie na jego odgłosy. Ten styropian był taki bardziej "mięsisty" i musiałam tylko ściąć dwie krawędzie, więc dało się przeżyć. Więcej roślinności planuję tylko wokół rowu, resztę chcę zostawić w miarę niezarośniętą, żeby modele dobrze stały. Myślę, że dokleję trochę dłuższej trawy i może trochę trzcin, na reszcie powierzchni będę operować bardziej kolorem niż fakturą. Planuję też żabę chowającą się w rurze przepustowej.
Avatar użytkownika
NAF
Znawca
 
Posty: 671
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 21:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Lila2006 » 25 sty 2014, o 18:50

Bardzo fajnie to wygląda, a szczególnie jestem pod wrażeniem wody. Jest jak prawdziwa. Ogromnie jestem ciekawa efektu końcowego bo na pewno będzie super.
Avatar użytkownika
Lila2006
Moderator
 
Posty: 1373
Dołączył(a): 3 gru 2012, o 18:10
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Postprzez Gość » 26 sty 2014, o 13:34

Uwielbiam dioramy z wodą :P Rura też wygląda bardzo profesjonalnie, znaczy się realistycznie :) Jestem ciekawa jak to będzie wyglądać jak skończysz. A woda robiona klejem czy jakąś specjalną masą?
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Postprzez NAF » 26 sty 2014, o 15:37

Bardzo dziękuję, też lubię, gdy na dioramie coś się dzieje, a woda jest wyjątkowo fajnym, le niewdzięcznym obiektem.

W tym przypadku zastosowałam najprostsze metody - różne odcienie farby tworzą wrażenie głębi, a błyszczący lakier udaje powierzchnię spokojnej wody. Inaczej mówiąc, ta stojąca, zamulona i zagloniona woda jest namalowana.
Avatar użytkownika
NAF
Znawca
 
Posty: 671
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 21:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Gość » 30 sty 2014, o 19:45

¦liczna i dokładna Diarama ;) ¦wietnie się prezentuje co do SM'ków ! Jestem Ciekawa jak będzie wyglądać po skończeniu, ponieważ ciekawie się zapowiada. ;)
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Postprzez Eowima » 16 kwi 2014, o 20:36

Oj jestem pod wrażeniem tej dioramy, pięknie się zapowiada. Tak jak poprzedniczkom - bardzo podoba mi się woda na tej dioramie.
Może sam rów mógłby być ciut mniej symetryczny.
RANDOM_AVATAR
Eowima
 

Postprzez Clevelka » 27 lip 2014, o 15:01

Gdy zobaczyłam tą dioramę działo się ze mną coś w następujący sposób: wypada szczęka>zbieram szczękę z podłogi>,,układam szczękę''.
Niesamowite!
Avatar użytkownika
Clevelka
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 264
Dołączył(a): 23 lip 2014, o 16:48
Lokalizacja: Mazowieckie


Powrót do Dioramy i tła

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron