Dioramy / Customy Promm

Czyli stajnie, boksy, wybiegi, ujeżdżalnie, parkury i pozostałe większe elementy otoczenia.

Moderatorzy: Capricorn, CzekoladaRx, Fafii, Lila2006, Rarity

Re: Customy Promm

Postprzez Gość » 16 wrz 2016, o 17:51

Oooo świetne te dioramy i modele. Super! Jest na czym oko zawiesić. A ten drakkar no cud miód malina, skradł moje serce i pośliniłam monitor :D Od kiedy w ogóle zajmujesz się modelarstwem? Z pojazdów miałam w planach zrobić karetę barcelońską z tego zestawu, ale z braku czasu na razie odkładam to na później. Koła i siedzenie miałeś z zestawu czy idzie gdzieś kupić osobno? W sumie przydałby mi się właśnie takie koła do dioramy stodoły ale nigdy nie znalazłam takich w skali wiekszej niż 1:12. No ale wracając do tematu, świetne są te Twoje rzeczy, tylko uzupełnić o lepsze konie, będzie mega :mrgreen:
RANDOM_AVATAR
Gość
 

Re: Customy Promm

Postprzez Promm » 16 wrz 2016, o 18:11

jestemnikko napisał(a): W skali 1:12 są modele Breyer Classic, Safari LTD Blue Ribbon oraz Collecta Deluxe. Z tym, że Collecty są jak na skalę bardzo duże, a Safari nieco przymałe. Osobiście najbardziej polecam Breyer. Na stronach sprzedających modele jest podana ich wysokość, o inne wymiary musiałbyś podpytać innych kolekcjonerów.
Nie polecam kupowania na oficjalnej stronie breyer.pl, ponieważ zawiera ona dużo znaczących błędów, ja zazwyczaj zamawiam stąd: http://monocerus.pl/14-classics#/. Przed kupnem radzę pooglądać trochę real fot - modele na zdjęciach katalogowych często wyglądają zupełnie inaczej. ;)


Spokojnie, nigdy nie kupiłem modelu bez sprawdzania jak faktycznie wygląda ;) Nie sugeruję się nigdy zdjęciami reklamowymi.
Mnie w zasadzie interesuje tylko Breyer, no chyba, że wpadłbym na coś co mnie zachwyci :P Generalnie wolę konie w ruchu a jest naprawdę mało takich figur zrobionych dobrze, nawet jak oglądam Breyera to niektóre nadają się bardziej do bajki typu "Mustang z doliny" niż do odwzorowania realnego konia. :)

Z wymiarami podawanymi na stronach jest bałagan. Kilkukrotnie już próbowałem przymierzać w ten sposób 1:12, bo chciałem je kupić do pokazanych dioram. Ale taki zakup w ciemno np. 8 koni to za duże ryzyko finansowe.
Wymiary podawane są tak, że np. czytam "wysokość kona XX" - koń ma głowę uniesioną wysoko, a w innym miejscu bardzo zbliżona wysokość podana dla konia pochylonego, czyli wychodzi, że w kłębie. A ten pierwszy wcale nie jest jakimś mniejszym kucem. Innym razem jest "długość modelu XX", koń idzie stępa ogon praktycznie opuszczony, dla innego w galopie i z rozwianym ogonem - wartość prawie identyczna.
Innymi słowy: albo jest tak duża rozbieżność czyli rozskalowanie, albo błędnie podane wymiary. Na oko zatem nie da się przyrównać.

Niestety póki co nie zamierzam kupować 1:12, bo zawładnęły mną 1:9, a sam myślę o własnoręcznym dłubaniu 1:6. Czyli raczej większe niż mniejsze ;)
Jeśli jednak ktoś poda mi w miarę dokładne wymiary modelu biegnącego konia z rozwianym ogonem - to będę mógł porównać z wymiarami np. indiańskiego kuca z dioramy "The Wagon" i podać czy taki dyliżans będzie pasował do figurek kolekcjonerskich czy nie. :)
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Customy Promm

Postprzez Promm » 16 wrz 2016, o 18:35

Metalfish napisał(a):Oooo świetne te dioramy i modele. Super! Jest na czym oko zawiesić. A ten drakkar no cud miód malina, skradł moje serce i pośliniłam monitor :D Od kiedy w ogóle zajmujesz się modelarstwem? Z pojazdów miałam w planach zrobić karetę barcelońską z tego zestawu, ale z braku czasu na razie odkładam to na później. Koła i siedzenie miałeś z zestawu czy idzie gdzieś kupić osobno? W sumie przydałby mi się właśnie takie koła do dioramy stodoły ale nigdy nie znalazłam takich w skali wiekszej niż 1:12. No ale wracając do tematu, świetne są te Twoje rzeczy, tylko uzupełnić o lepsze konie, będzie mega :mrgreen:


Hehe, no tak, Drage też jest w publicznym albumie. Łódeczka na 1 m długa. Tak sobie wydłubałem go w drewnie i balsie, bo zawsze fascynowały mnie drakkary i tematyka Wikingów. Przy okazji: odblokowałem jeszcze jeden album z takim "maleństwem", ale już nie drakkar tylko wojenny okręt żaglowy.

Karetę znam i inne modele z tej strony; kupuję na niej akcesoria typu liny itp. ale generalnie drogie mają modele.
Koła wozu i siedzenie są z zestawu artylerii konnej, jednak nie opłaca się kupować zestawu dla kół, bo cały zestaw drogi :) Ale poduchę takiego siedzenia można łatwo samemu zrobić, np. na podstawie albo ramie z balsy. Ja robiłem choćby do dyliżansu. Z masy chemoutwardzalnej Wamod.

:D "Lepsze konie" - na pewno będą lepsze w przyszłych dioramach, bo nastawiam się na Breyera. A te, które są do tej pory - no cóż - z punktu widzenia modelarzy robiących dioramy tematyczne, a nie fascynujących się figurkami i tematyką koni - takie konie są bardzo dobre :P hehe widać tu różnicę środowisk, a tym samym podejścia. No ale mnie przestały wystarczać zatem idzie ku lepszemu ;)

BTW
Modelarstwem zajmuję się długo. Bardzo długo. Czasami mam wrażenie, że kiedy zaczynałem - żyły jeszcze dinozaury :P

edit:
sorry, wyszedł mi niechcący post pod postem
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Customy Promm

Postprzez jestemnikko » 16 wrz 2016, o 18:46

Promm napisał(a):[Jeśli jednak ktoś poda mi w miarę dokładne wymiary modelu biegnącego konia z rozwianym ogonem


A jaką skalę masz na myśli? O konie w galopie w skali 1:12 dość ciężko, z Breyera w Polsce jest chyba obecnie tylko srokaty Paint, swoją drogą całkiem nienajgorszy. :)
_________________
"(...)
- Nie miałem pojęcia, że konie potrafią mówić - wyznał w końcu.
- Oczywiście, że potrafią.
- Nigdy wcześniej nie słyszałem, żeby mówiły.
- Może żaden nie miał ci nic do powiedzenia."
Avatar użytkownika
jestemnikko
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 480
Dołączył(a): 2 cze 2016, o 19:36
Lokalizacja: Puławy, lubelskie.
Posiada modeli: 82

Re: Customy Promm

Postprzez Promm » 16 wrz 2016, o 19:04

jestemnikko napisał(a): A jaką skalę masz na myśli? O konie w galopie w skali 1:12 dość ciężko, z Breyera w Polsce jest chyba obecnie tylko srokaty Paint, swoją drogą całkiem nienajgorszy. :)


Jeżeli do jakiejś skali dyliżans Lindberga będzie w ogóle pasował to raczej do 1:12. Inne koniki będą zbyt małe. Albo za duże. Nie musi być galop, ale jest jednak różnica między koniem stojącym, a w ruchu. Poza tym mam konie w różnych pozach z tych zestawów (poza stojącym na baczność ;) ) tak więc jeśli ktoś mi poda link o jaką figurkę chodzi i do niej dokładne wymiary to pomierzę z koniem najbardziej zbliżonym pozą i będzie wiadomo.
Z grubsza o to mi chodziło ;)
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Customy Promm

Postprzez Ana » 16 wrz 2016, o 20:15

Skala 1:12 jest bardzo różnie reprezentowana przez różne firmy i przez różnych artystów. Breyer wydaje się podchodzić do tematu skali w tym przypadku bardzo swobodnie. Stare Breyery w tej skali mają około 10-11cm w kłębie. Nowe konie w tej skali sa większe, około 12-13cm w kłębie. CollectA która ma ładnie wykonane figurki w tej skali robi je jednak jeszcze większe. Mam tez na przykład model żywiczny w tej skali i jest raczej niewielki w porównaniu do Breyerów, ma 10cm w kłębie, a reprezentuje rase zimnokrwistą.

Metalfish napisał(a):Oooo świetne te dioramy i modele. Super! Jest na czym oko zawiesić. A ten drakkar no cud miód malina, skradł moje serce i pośliniłam monitor :D Od kiedy w ogóle zajmujesz się modelarstwem? Z pojazdów miałam w planach zrobić karetę barcelońską z tego zestawu, ale z braku czasu na razie odkładam to na później. Koła i siedzenie miałeś z zestawu czy idzie gdzieś kupić osobno? W sumie przydałby mi się właśnie takie koła do dioramy stodoły ale nigdy nie znalazłam takich w skali wiekszej niż 1:12. No ale wracając do tematu, świetne są te Twoje rzeczy, tylko uzupełnić o lepsze konie, będzie mega :mrgreen:


Oh oh, tak kareta jest niesamowita!! :shock: :shock: Łał, nie wiedziałam że takie zestawy można kupić, świetne!
Avatar użytkownika
Ana
Stary wyjadacz
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 17:43
Lokalizacja: Utrecht, Holandia

Re: Customy Promm

Postprzez Promm » 16 wrz 2016, o 21:15

Ana napisał(a):Skala 1:12 jest bardzo różnie reprezentowana przez różne firmy i przez różnych artystów. Breyer wydaje się podchodzić do tematu skali w tym przypadku bardzo swobodnie. Stare Breyery w tej skali mają około 10-11cm w kłębie. Nowe konie w tej skali sa większe, około 12-13cm w kłębie. CollectA która ma ładnie wykonane figurki w tej skali robi je jednak jeszcze większe. Mam tez na przykład model żywiczny w tej skali i jest raczej niewielki w porównaniu do Breyerów, ma 10cm w kłębie, a reprezentuje rase zimnokrwistą.
Oh oh, tak kareta jest niesamowita!! :shock: :shock: Łał, nie wiedziałam że takie zestawy można kupić, świetne!


Właśnie o tych rozbieżnościach pisałem. Konie z zestawów Lindberga mają w granicach 13 cm w kłębie. 12 cm też się trafia.

O karecie nie pisałem, bo narzekałaś na drogie ;) Wóz amerykański też mają, tylko trochę przeskalowany. Generalnie tanie to nie jest, ale zestawy Lindberga również. W sumie to wszystko co produkowane w US kosztuje teraz jak za zboże, no ale to już kwestia walut.

Takie coś też można dostać w skali 1:10, ale widać ile kosztuje:
http://scale-modellbau-shop.de/Fahrzeug ... -1-10.html
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Customy Promm

Postprzez Ana » 17 wrz 2016, o 11:12

Promm napisał(a):Właśnie o tych rozbieżnościach pisałem. Konie z zestawów Lindberga mają w granicach 13 cm w kłębie. 12 cm też się trafia.

O karecie nie pisałem, bo narzekałaś na drogie ;) Wóz amerykański też mają, tylko trochę przeskalowany. Generalnie tanie to nie jest, ale zestawy Lindberga również. W sumie to wszystko co produkowane w US kosztuje teraz jak za zboże, no ale to już kwestia walut.

Takie coś też można dostać w skali 1:10, ale widać ile kosztuje:
http://scale-modellbau-shop.de/Fahrzeug ... -1-10.html


Tak, narzekałam że drogie, fakt :) Ale cena około 220 złotych jest jeszcze raczej do przełknięcia. Nie wiem co prawda jaki jest poziom trudności złożenia tego zestawu, ale jest to do rozważenia. Możliwe że bym sobie poradziła lub poprosiła o pomoc mojego męża, on też kiedyś składał modele. Przemyślę to bo podoba mi się :D

Z tego co patrzyłam na strony o pojazdach w skali do Breyer to ceny się zaczynają dopiero od 150Euro i w górę, duużo w górę. Dla przykładu, w tym roku bylam na wystawie modeli koni (Live Show) i dziewczyna przywiozła pokazać powóz, robiony w Stanach, przepięknie wykonany w skali 1:9. Później spytałam jej w jakich cenach są takie rzeczy i było to parę tysięcy euro. Można za tę cenę kupić prawdziwą bryczkę, no ale cała ta rzecz pięknie ręcznie wykonana z mnóstwem szczegółów więc stąd taka droga.
Avatar użytkownika
Ana
Stary wyjadacz
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 17:43
Lokalizacja: Utrecht, Holandia

Re: Customy Promm

Postprzez Promm » 17 wrz 2016, o 11:20

Ana napisał(a):Tak, narzekałam że drogie, fakt :) Ale cena około 220 złotych jest jeszcze raczej do przełknięcia. Nie wiem co prawda jaki jest poziom trudności złożenia tego zestawu, ale jest to do rozważenia. Możliwe że bym sobie poradziła lub poprosiła o pomoc mojego męża, on też kiedyś składał modele. Przemyślę to bo podoba mi się :D

Z tego co patrzyłam na strony o pojazdach w skali do Breyer to ceny się zaczynają dopiero od 150Euro i w górę, duużo w górę. Dla przykładu, w tym roku bylam na wystawie modeli koni (Live Show) i dziewczyna przywiozła pokazać powóz, robiony w Stanach, przepięknie wykonany w skali 1:9. Później spytałam jej w jakich cenach są takie rzeczy i było to parę tysięcy euro. Można za tę cenę kupić prawdziwą bryczkę, no ale cała ta rzecz pięknie ręcznie wykonana z mnóstwem szczegółów więc stąd taka droga.


Niestety ceny teraz strasznie skaczą; bywa że coś co kosztowało 200 po miesiącu kosztuje 350, zwłaszcza w przypadku importu z USA. Drewniane zestawy są czasem dość trudne, ale zwykle teraz są to części nacinane laserowo, więc samo sklejenie czy przygotowanie elementów na pewno nie jest wielkim problemem; czasem nawet trudniejsze jest odpowiednie pomalowanie; warto też zwracać uwagę czy nie trzeba czegoś malować etapami w trakcie składania, bo później będzie to utrudnione lub niemożliwe - a to nie zawsze jest podane w instrukcjach.

Modele w dużych skalach zwłaszcza wykonywane ręcznie przez profesjonalistów zawsze idą w tysiące, to jest wielki rynek kolekcjonerski ale wąskie grono odbiorców, którzy są skłonni płacić takie ceny.
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Dioramy / Customy Promm

Postprzez Promm » 16 paź 2016, o 12:10

Diorama "Apacz" (Apache).

Breyer Traditional 1712 i 1757.
(Więcej zdjęć można zobaczyć w albumie na FB:
https://www.facebook.com/piotrpromant.t ... 270&type=3 )


Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek ObrazekObrazek

Obrazek ObrazekObrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

:)
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Dioramy / Customy Promm

Postprzez Zafira » 16 paź 2016, o 12:12

Dla mnie wygląda niesamowicie, aż mam ochotę na jakąś porządną dioramkę, ale, że samemu się nie robi to dość trudne by to było. Ogólnie, zazdroszczę talentu :D.
Instagram :wink:
@zafira.kp
@kajography
Blog
http://modelekoni.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Zafira
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 379
Dołączył(a): 3 lip 2015, o 17:11
Lokalizacja: Kraków
Posiada modeli: 0

Re: Dioramy / Customy Promm

Postprzez Patrycja » 16 paź 2016, o 16:11

Do koni się czepiałam, ale do dioramy nie zamierzam! Jest piękna. Zarówno pomysł mi się bardzo podoba jak i wykonanie. Od razu widać jakie to miejsce i jakie skały. Nawet warstwy geologiczne są :D całość prezentuje się świetnie. Konie również bardzo trafnie dobrane pod względem pozy. Co prawda Indianin trochę koks i ma lekko za mocno mięśnie zarysowane, ale spoko. Patrząc na całość jest świetnie ;) w tej skali ciężko o dobre figurki także nie ma co się czepiać. To wyschnięte drzewo piękne... Także ogólnie super. Jest co podziwiać.
Avatar użytkownika
Patrycja
Znawca
 
Posty: 713
Dołączył(a): 19 gru 2014, o 20:09
Lokalizacja: Toruń

Re: Dioramy / Customy Promm

Postprzez Annn » 16 paź 2016, o 16:57

Wohoho, podziwiam. Musiałeś się nieźle napracować :) Drzewo wygląda jak żywe, podłoże też... Całość daje niesamowity efekt! Oby tak dalej :mrgreen:
http://annshorsepassion.blogspot.com - zapraszam na mojego bloga!
Avatar użytkownika
Annn
Znawca
 
Posty: 590
Dołączył(a): 3 gru 2015, o 17:26
Posiada modeli: 30

Re: Dioramy / Customy Promm

Postprzez Promm » 16 paź 2016, o 17:06

Patrycja napisał(a):Co prawda Indianin trochę koks i ma lekko za mocno mięśnie zarysowane, ale spoko. Patrząc na całość jest świetnie ;) w tej skali ciężko o dobre figurki także nie ma co się czepiać.


Dokładnie - masz rację ;)
Jak kiedyś klasyk zaznaczył: "to jest miś na miarę naszych możliwości" - parafrazując: "to jest indianiec na miarę naszych możliwości" :)
Ale następni szykują się trochę bardziej wychudzeni - choć jeszcze jednego "koksa" mam (trochę mniej napakowanego - "koksika") i w przyszłości nie zawaham się go użyć ;)
Avatar użytkownika
Promm
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 291
Dołączył(a): 13 wrz 2016, o 22:43
Lokalizacja: Gdańsk / Sopot

Re: Dioramy / Customy Promm

Postprzez jestemnikko » 16 paź 2016, o 20:03

No coś pięknego! Uwielbiam te klimaty niesamowicie, a ta diorama wygląda niezwykle profesjonalnie. Ale z Indianina to niezły mięśniak, fakt. :lol:
_________________
"(...)
- Nie miałem pojęcia, że konie potrafią mówić - wyznał w końcu.
- Oczywiście, że potrafią.
- Nigdy wcześniej nie słyszałem, żeby mówiły.
- Może żaden nie miał ci nic do powiedzenia."
Avatar użytkownika
jestemnikko
Doświadczony kolekcjoner
 
Posty: 480
Dołączył(a): 2 cze 2016, o 19:36
Lokalizacja: Puławy, lubelskie.
Posiada modeli: 82

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dioramy i tła

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron